Saturday, November 26, 2022

AACTA Announces 2022 Technical Craft Award Nominees

AACTA has announced the nominees for its 2022 Technical Craft award categories, encompassing nineteen awards across Film, TV and Documentary. The nominees include Oscar and BAFTA winning screen practitioners such as, Catherine Martin (The Great Gatsby, Moulin Rouge!), John Seale (The English Patient), Margaret Sixel (Mad Max: Fury Road) and Lesley Vanderwalt (Mad Max: Fury Road).

Baz Luhrmann’s Elvis swept the Technical Craft categories, picking up a nomination across all nine categories, closely followed by George Miller’s Three Thousand Years of Longing, which earned eight nominations, Leah Purcell’s The Drovers Wife The Legend of Molly Johnson, picked up six nominations, and Thomas M. Wright’s The Stranger was nominated across five awards. Editor, Simon Njoo earned two nominations for his work on The Stranger and River.

The nominees for the Television Technical Craft categories were dominated by three productions; Mystery Road: Origin with six nominations, and Heartbreak High and Love Me each with four nominations. Award winning costume designer, Cappi Ireland (Love Me), returns this year following an incredible three nominations and a win for Best Costume Design for New Gold Mountain at the 2021 AACTA Awards.

After a successful year in 2017, the team behind the award-winning documentary, Mountain return with the sequel, River which picked up three nominations across four Documentary Technical Craft categories, alongside A Fire Inside, and Facing Monster.

The nominees include:

AACTA Award For Best Cinematography in Television

  • Heartbreak High – Episode 1, Simon Ozolins
  • Love Me – Episode 4, Earle Dresner
  • Mystery Road: Origin – Episode 3, Tyson Perkins
  • The Tourist – Episode 1, Ben Wheeler
  • The Tourist – Episode 6, Geoffrey Hall

AACTA Award for Best Editing in Television

  • Bump – Episode 2, Ariel Shaw
  • Muster Dogs – Episode 1: John Unwin, Orly Danon, Fiona Strain, Brendon Cain
  • Mystery Road: Origin – Episode 3, Nicholas Holmes
  • Surviving Summer – Episode 7, Amelia Ford
  • The Twelve – Episode 10, Mark Perry

AACTA Award for Best Sound in Television

  • Aftertaste – Episode 3: Michael Darren, Pete Smith, Josh Williams, Leah McKeown
  • Mystery Road: Origin – Episode 3: Luke Mynott, Wes Chew, Trevor Hope
  • Savage River – Episode 1: Manel Lopez, Stuart Morton, Diego Ruiz
  • Summer Love – Episode 1, Scott Findlay
  • Troppo – Episode 8, Joel McLean

AACTA Award For Best Cinematography in Film

  • Blaze, Jeremy Rouse
  • Elvis, Mandy Walker
  • The Drover’s Wife The Legend of Molly Johnson, Mark Wareham
  • The Stranger, Sam Chiplin
  • Three Thousand Years of Longing, John Seale

AACTA Award For Best Editing in Film (presented by Spectrum Films)

  • Blaze, Dany Cooper
  • Elvis: Matt Villa, Jonathan Redmond
  • Nude Tuesday, Nick Meyers
  • The Stranger, Simon Njoo
  • Three Thousand Years of Longing, Margaret Sixel

AACTA Award for Best Sound in Film

  • Bosch & Rockit: Angus Robertson, Sam Hayward, Scott Mulready, Leah Katz, Cameron Grant, Les Fiddess
  • Elvis: David Lee, Wayne Pashley, Andy Nelson, Michael Keller
  • The Drover’s Wife The Legend of Molly Johnson: Liam Egan, Nick Emond, Leah Katz, Robert Sullivan, Tom Heuzenroeder, Les Fiddess
  • The Stranger: Andy Wright, Will Sheridan, Beth Bezzina, Chris Goodes
  • Three Thousand Years of Longing: Robert Mackenzie, Ben Osmo, Yulia Akerholt, James Ashton

AACTA Award for Best Cinematography in a Documentary

  • A Fire Inside, Josh Flavell
  • Anonymous Club, Danny Cohen
  • Facing Monsters, Rick Rifici
  • Mountain Adventure: Out of Bounds – Cam Batten, Caspar Mazzotti, Nick Robinson
  • Puff: Wonders of the Reef – Daniel Stoupin, Pete West

AACTA Award for Best Editing in a Documentary

  • Ablaze, Tony Stevens
  • Clean – Nguyet Sang Louis Dai, Lachlan McLeod
  • Franklin – Kasimir Burgess, Johanna Scott
  • River, Simon Njoo
  • We Were Once Kids, Shannon Swan

AACTA Award for Best Sound in a Documentary

  • A Fire Inside, Luke Mynott
  • Facing Monsters – Xoe Baird, Ric Curtin, Jeremy Ashton
  • Franklin – Emma Bortignon, Simon Rosenberg, Christopher Kamen
  • River – Tara Webb, Robert Mackenzie
  • Unseen Skies – Blair Slater, Mick Boraso, Cameron Grant, Sam Hayward

AACTA Award for Best Visual Effects or Animation

  • DC League of Super-Pets – Sharna Hackett, Feargal Stewart, Christian So, Miles Green, Etienne Marc (Animal Logic)
  • Elvis – Tom Wood, Fiona Crawford, Julian Hutchens, Joshua Simmonds, Adam Hammond (Warner Bros. Pictures)
  • Spider-Man: No Way Home – Kelly Port, Julia Neighly, Brendan Seals, Kilou Picard (Luma Pictures)
  • Thor: Love and Thunder – Jake Morrison, Lisa Marra, Dan Oliver, Dan Bethell, Ian Cope (Rising Sun Pictures)
  • Three Thousand Years of Longing – Jason Bath, Paul Butterworth, Chris Spry, Alastair Stephen, Roy Malhi, Chris Davies (Fin Design + Effects)

Visit https://www.aacta.org/

Related Articles

Stay Connected

1,470FansLike
1,523FollowersFollow
120SubscribersSubscribe

Latest Articles