Saturday, October 8, 2022

Finalists Announced for 2022 Australian Commercial Radio Awards

The finalists for the 33rd Australian Commercial Radio Awards (the ACRAs) have been announced, with nominations for Engineering Excellence including:

  • B105 Under The Sea Broadcast; John Gilpin, Branko Cosic , Alexander Orr, Bianca Mueller & Adrian Mauro, B105, Brisbane QLD, SCA
  • ARN’s VPlayer; Bryan Amos, ARN, National AUS, ARN
  • Woolworths Radio; Daniel Ennis, Brett Nossiter, Tracey Gillan & Bryan Amos, Woolworths Radio, Sydney NSW, ARN

Meanwhile, Best Achievement in Production nominees include:

  • Sophie Jackson; 3WM, Horsham VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Liam Sommerville; 2EC & Power FM, Bega Bay NSW, ARN C
  • Chris Barks; Mixx FM/3CS, Colac VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Dan King; K Rock 95.5, Geelong VIC, Grant Broadcasters P
  • Adam Jansen; Hit 104.7 & Mix 106.3, Canberra ACT, ARN/SCA P
  • Trent McCurdy; Forever Classic 531, 3GG, Warragul VIC, Capital Radio Network P
  • Daniel Pearson; Nova Network, Sydney NSW, NOVA Entertainment M
  • Jeff Nielson; WSFM, Sydney NSW, ARN M
  • Ben Ryan; iHeartRadio, National AUS, ARN M
  • Jonathan Skewes; KIIS 101.1, Melbourne VIC, ARN M

This will be the first ACRAS live awards ceremony in three years, with the industry gathering to celebrate the best in the business at a gala red-carpet event at the ICC Darling Harbour in Sydney on Saturday, October 29.

Ford Ennals, the chief executive officer of awards organiser Commercial Radio & Audio (CRA), said the nominees highlight Australia’s vibrant radio and audio industry, recognising outstanding talent across 39 categories, including news, talk, sport, music and entertainment.

“Congratulations to all the finalists. We look forward to celebrating the return of the ACRAS and making the night bigger and better than ever. Radio is thriving thanks to the efforts and creativity of staff on air and off who strive to provide listeners with the best in audio entertainment and information,” he said.

Entries were received from 260 metropolitan and regional radio stations across Australia. Stations outside the metropolitan areas are well represented at the ACRAs with more than 200 finalists from country and provincial stations. The winners are peer judged by industry members.

A highlight of the ACRAs is the announcement of the Hall of Fame inductee, acknowledging a lifelong commitment to and achievement in the Australian radio industry. Past Hall of Fame inductees include Doug Mulray, John Laws, Bob Rogers, Neil Mitchell, Amanda Keller, Ray Hadley, Lee Simon, Peter Harvie and Cathy O’Connor.

The awards ceremony will start at 6pm AEDT on October 29, with red carpet at 5pm.

Other finalists for the 2022 Australian Commercial Radio Awards (ACRAs) include:

BEST ON-AIR TEAM – METRO FM

  • Fitzy & Wippa; Ryan Fitzgerald & Michael Wipfli, Nova 96.9, Sydney, NOVA Entertainment
  • Kate, Tim & Joel; Kate Ritchie, Tim Blackwell & Joel Creasey, Nova Network, Sydney NSW, NOVA Entertainment
  • Jonesy & Amanda; Brendan Jones & Amanda Keller, WSFM, Sydney NSW, ARN
  • The Christian O’Connell Show; The Christian O’Connell Show, Gold 104.3, Melbourne VIC, ARN
  • The Kyle & Jackie O Show; Kyle Sandilands & Jackie Henderson, KIIS 106.5, Sydney NSW, ARN

BEST ON-AIR TEAM – METRO AM

  • FIVEaa Breakfast; David Penberthy & Will Goodings, FIVEaa, Adelaide SA, NOVA Entertainment
  • 3AW Breakfast with Ross Stevenson & Russel Howcroft; Ross Stevenson & Russel Howcroft, 3AW, Melbourne VIC, Nine Radio
  • Laurel, Gary & Mark; Laurel Edwards, Gary Clare & Mark Hine, 4KQ, Brisbane QLD, ARN

BEST ON-AIR TEAM COUNTRY AND PROVINCIAL

  • Kylie & Kev; Kylie King & Kevin Poulton, 2AY, Albury NSW, Ace Radio Broadcasters C
  • Sports Saturday with Jock Brady & Nick Hay; Jock Brady & Nick Hay, 3CS, Colac VIC, Ace Radio Broadcasters C
  • On the road with Jimmy & Lippi; James Thwaites & Matt Lipiarski, Mixx FM, Colac VIC, Ace Radio Broadcasters C
  • Brooke & Bob; Brooke Humble & Bob Lawry, Magic 93.1, Berri SA, ARN C
  • Tanya & Steve; Tanya Wilks & Steve Grahame, Triple M 102.9, Newcastle NSW, Southern Cross Austereo P
  • Rabbit & Gina; Rabbit & Gina Jeffreys, Star 104.5, Central Coast NSW, NOVA Entertainment P
  • Jimmy & Nath; Jimmy Smith, Nath Roye & Producer Grace Garde, Hit 100.9, Hobart TAS, Southern Cross Austereo P
  • Galey, Emily Jade & Christo; Paul Gale, Emily Jade O’Keefe & David Christopher, Hot Tomato 102.9, Gold Coast QLD, ARN P
  • Ned & Josh; Ned Breward & Josh Torney, Hit 104.7, Canberra ACT, ARN/ Southern Cross Austereo P

BEST TALK PRESENTER

  • Jaclyn Underwood; 2BS 95.1 FM, Bathurst NSW, Super Radio Network C
  • Adam Roche; 3WM, Horsham VIC, Ace Radio Broadcasters C
  • Kris Seabert; 3CS, Colac VIC, Ace Radio Broadcasters C
  • Stephen Cenatiempo; Talking Canberra 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network P
  • Katie Woolf; Mix 104.9/Hot 100, Darwin NT, ARN P
  • Mike O’Loughlin; LAFM, Launceston TAS, ARN P
  • Ben Fordham; 2GB, Sydney NSW, Nine Radio M
  • Ray Hadley; 2GB/4BC, Sydney NSW/Brisbane QLD, Nine Radio M
  • Neil Mitchell; 3AW, Melbourne VIC, Nine Radio M
  • Tom Elliott; 3AW Melbourne VIC, Nine Radio M

BEST NETWORKED PROGRAM

  • Ben Dobbin; Ben Dobbin, Resonate Broadcasting C
  • The Morning Rush with Sean & Monkey; Sean Cullen & Matthew Monk, ACE Radio Broadcasters C
  • Country Today; Libby Price, ACE Radio Broadcasters C
  • Jimmy & Nath; Jimmy Smith & Nath Roye, Southern Cross Austereo P
  • Tasmania Talks with Mike O’Loughlin; Mike O’Loughlin & Rhea Gillie, ARN P
  • The Morning Crew; Dan Robinson & Gabi James, ACE Radio Broadcasters P
  • The Ray Hadley Morning Show; Ray Hadley, Nine Radio M
  • Kate, Tim & Joel; Kate Ritchie, Tim Blackwell & Joel Creasey, NOVA Entertainment M
  • The Christian O’Connell Show; Sue Carter & Tom Martin, ARN M
  • Jonesy & Amanda’s Jamnation; Brendan Jones & Amanda Keller, ARN M
  • Kyle & Jackie O Hour of Power; Kyle Sandilands & Jackie Henderson, ARN M

BEST CURRENT AFFAIRS PRESENTER

  • Stephen Cenatiempo; Talking Canberra 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network NM
  • Mike O’Loughlin; LAFM, Launceston TAS, ARN NM
  • Katie Woolf; Mix 104.9/Hot 100, Darwin NT, ARN NM
  • Deborah Knight; 2GB, Sydney NSW, Nine Radio M
  • Neil Mitchell; 3AW, Melbourne VIC, Nine Radio M
  • Luke Bona; Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M
  • Neil Breen; 4BC, Brisbane QLD, Nine Radio M

BEST ENTERTAINMENT PRESENTER

  • Keely Rooney; Real FM, Mudgee NSW, Super Radio Network C
  • Matt Lipiarski; Mixx FM, Colac VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Dana Hamilton; Power 98.1, Muswellbrook NSW, ARN C
  • Jess Farchione; Hit 106.9, Newcastle NSW, Southern Cross Austereo P
  • Ellie Angel-Mobbs; Hit 104.7, Canberra ACT, ARN/ Southern Cross Austereo P
  • Bronte Langbroek; Mix 106.3, Canberra ACT, ARN/ Southern Cross Austereo P
  • Bianca Dye; 90.9 SeaFM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P
  • Chrissie Swan; Nova 100, Melbourne VIC, NOVA Entertainment M
  • Christian O’Connell; Gold 104.3, Melbourne VIC, ARN M
  • Jase Hawkins; KIIS 101.1, Melbourne VIC, ARN M
  • Jackie Henderson; KIIS 106.5, Sydney NSW, ARN M
  • Kyle Sandilands; KIIS 106.5, Sydney NSW, ARN M

BEST MUSIC PRESENTER

  • Adam McGuire; Hit 97.9, Kalgoorlie WA, Southern Cross Austereo C
  • Jordon Bocock; Hit Network, Central Coast NSW, Southern Cross Austereo C
  • Ben Stevenson; Hit 105.5, Coffs Harbour NSW, Southern Cross Austereo C
  • Sarah Grigg; Mixx FM, Swan Hill VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Nicole Banks; Hit Mid North Coast, Port Macquarie NSW, Southern Cross Austereo C
  • Gemma Kate Sweeney; 93.5 Eagle FM, Goulburn NSW, Capital Radio Network C
  • Chris ‘Becko’ Beckhouse; Forever Classic 2CA, Canberra ACT, Capital Radio Network P
  • Nic Kelly; Hit 101.3, Central Coast NSW, Southern Cross Austereo P
  • Nat Penfold; The Edge 96.1, Western Sydney NSW, ARN P
  • Bella Frizza; 90.9 SeaFM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P
  • Rod Maldon; Triple M 102.9, Newcastle NSW, Southern Cross Austereo P
  • Al Dobie; Triple M 92.5, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P
  • Tim Blackwell; Nova Network, Sydney NSW, NOVA Entertainment M
  • Mitch Churi; KIIS Network, Sydney NSW, ARN M
  • Christian O’Connell; Gold 104.3, Melbourne VIC, ARN M
  • Dave Williams; Triple M, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M

BEST SPORTS PRESENTER

  • Blake Escott; 3NE, Wangaratta VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Grant Kuchel; 3WM, Horsham VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Jock Brady; 3CS, Colac VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Jeremy Ryan; Triple M 102.9, Newcastle NSW, Southern Cross Austereo P
  • Glenn Stolzenhein; 96.5 WAVEFM, Wollongong NSW, Southern Cross Austereo P
  • Wayde Chiesa; Triple M, Townsville QLD, Southern Cross Austereo P
  • Dan Ginnane; Triple M, Sydney NSW, ACE Radio Broadcasters M
  • Mark Levy; 2GB, Sydney NSW, Nine Radio M
  • James Brayshaw; Triple M, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M
  • Mark Howard; Triple M, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M

BEST SYNDICATED AUSTRALIAN PROGRAM

  • Carrie &Tommy; Carrie Bickmore & Tommy Little, Southern Cross Austereo
  • Fitzy & Wippa; Ryan Fitzgerald & Michael Wipfli, NOVA Entertainment
  • The Hype; Ed Colman & Jonathan Skewes
  • RNB FRIDAY; Southern Cross Austereo

BEST STATION PRODUCED COMEDY SEGMENT

  • We Didn’t Start October; Richard Spence, 2LF, Young NSW, Super Radio Network C
  • Bumpy Flight; Keely Rooney, RealFM, Mudgee NSW, Super Radio Network C
  • Tracksuit Boys ‘Everybody’; Brad Blissett, Power FM, Bega Bay NSW, ARN C
  • JB & Mantis; Justin Bell & Julia Greenhalf, Triple M 93.1, Bundaberg QLD, Southern Cross Austereo P
  • Songs in Situations; Craig Pitman, Power FM, Murray Bridge SA, ARN P
  • Get Vaccinated; Nick Gill, Hit 106.9, Newcastle NSW, Southern Cross Austereo P
  • Will Smith Parody; Sam Arenson, Power 100, Townsville QLD, ARN P
  • Fifi’s Sports Report; Fifi Box, Brendan Fevola & Nick Cody, 101.9 The Fox, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M
  • Hamilton Rap Up of the Week; Ryan Fitzgerald, Michael Wipfli, Tom Ivey 7 Michael Snitch, Nova 96.9, Sydney NSW, NOVA Entertainment M
  • Barb Scams the Summer; Kate Langbroek, Monty Dimond & Yumi Stynes, KIIS Network, Sydney NSW, ARN M
  • Mrs Doubtfire; Will McMahon & Woody Whitelaw, KIIS Network, Sydney NSW, ARN M

BEST DIGITAL RADIO FORMAT

  • Club Lime Radio; Rod Cuddihy, Adam Jansen, Gemma Maddox & Craig Wagstaff, ARN/ Southern Cross Austereo
  • Dance Hits; SCA DAB+ Team, Southern Cross Austereo
  • RnB Fridays Radio; SCA DAB+ Team, Southern Cross Austereo
  • Tik Tok Trending on iHeartRadio; The iHeartRadio Team, ARN

BEST NEWCOMER ON-AIR

  • Scott Leek; Riverina, Griffith NSW, Southern Cross Austereo C
  • Kayla Wilson; Mixx FM 101.3, Horsham VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Andrew Johnston; 2QN, Deniliquin NSW, ACE Radio Broadcasters C
  • Emma Smith; i98FM, Wollongong NSW, WIN Network P
  • Isabel Everett; Triple M, Newcastle NSW, Southern Cross Austereo P
  • Trevor Butler; Hot Tomato 102.9, Gold Coast QLD, ARN P
  • Max Burford; Nova 91.9, Adelaide SA, NOVA Entertainment M
  • Sofie Formica; 4BC, Brisbane QLD, Nine Radio M
  • Loren Barry; Triple M, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M

BRIAN WHITE AWARD FOR RADIO JOURNALISM

  • Craig Bassett; 2MG, Mudgee NSW, Super Radio Network NM
  • Katie Woolf; Mix 104.9, Darwin NT, ARN NM
  • Travis Winks; 96.5 WAVEFM, Wollongong NSW, ARN NM
  • Luke Bona; Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M
  • Gareth Parker; 6PR, Perth WA, Nine Radio M
  • Clinton Maynard; 2GB, Sydney NSW, Nine Radio M

BEST COMMUNITY SERVICE PROJECT

  • Michael Moffett; Michael Moffett, 106.3 Triple M, Coffs Harbour NSW, Southern Cross Austereo C
  • Koinz 4 Kids; Ariele Ackland & Takesha Wells, 107.7 SeaFM, 7AD & 7BU, Devonport TAS, ARN C
  • MHA Meals on Wheels; Blake Escott & Owen Godenzi, 3NE/Edge FM, Wangaratta VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Walk the Walk for Let’s Talk; Lachi Rooke, Coast FM, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • I98’s Illawarra Convoy 2021; i98FM Convoy Team, i98FM, Wollongong NSW, WIN Network P
  • Bianca, Dan & Ben’s Flood Watch; Bianca Dye, Dan Anstey & Ben Hannant, 90.9 SeaFM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P
  • Lifeline Book Fair-On-Air; Kristen Davidson, Nigel Johnson, Billy Bradley, Ned Breward, Josh
  • Torney, Michael Farrer & Rod Cuddihy, Hit 104.7/Mix 106.3, Canberra ACT, ARN/ Southern Cross Austereo P
  • Pack the Bus; Zak Davies, Prea Cunningham, Juliette Iuculano, Kristen Davidson, Nigel Johnson, Billy Bradley, Pat Griffin, Neil Wilcock, Courtenay Kneen & Rod Cuddihy, Mix 106.3, Canberra ACT, ARN/ Southern Cross Austereo P
  • Ben & Liam’s Trapped; Ben Harvey, Liam Stapleton, Ben Latimer, Jordan Marshall, Macey Gibbs, Nick Marwe, Belle Jackson, Cam Doyle, Josh McCabe, Lachlan Wiltshire, Adam Pope & Brodie Green, Nova 91.9, Adelaide SA, NOVA Entertainment M
  • Nova’s Bid for Kids; Nova 106.9 Product Team, Nova 106.9, Brisbane QLD, NOVA Entertainment M
  • Triple M Brisbane “Ollie’s Place”; Triple M Brisbane Team, Triple M, Brisbane QLD, Southern Cross Austereo M
  • We’ve Got Your Back; The Christian O’Connell Show, Gold 104.3, Melbourne VIC, ARN M

BEST RADIO SHOW PODCAST

  • JB & Jules; Justin Bell & Julia Greenhalf, 93.1 Triple M, Bundaberg QLD, Southern Cross Austereo NM
  • Jimmy & Nath; Jimmy Smith & Nath Roye, Hit 100.9, Hobart TAS, Southern Cross Austereo NM
  • Bianca, Dan & Ben’s Unpopular Opinion; Bianca Dye, Dan Anstey & Ben Hannant, 90.9 SeaFM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo NM
  • Ben Fordham Live – A Tribute to Shane Warne; Ben Fordham & Ryleigh Geddes, 2GB, Sydney NSW, Nine Radio M
  • Uncut/Off Air – Hughesy, Ed & Erin; Dave Hughes, Ed Kavalee & Erin Molan, 2DAY FM 104.1, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M
  • Jonesy & Amanda’s Time Travellers Podcast; Brendan Jones, Amanda Keller, Millie Michael,
  • Jenna Benson & Wayne Fox, WSFM, Sydney NSW, ARN M
  • The Kyle & Jackie O Show; Kyle Sandilands & Jackie Henderson, KIIS 106.5, Sydney NSW, ARN M

BEST ORIGINAL PODCAST – BRANDED

  • Project Ari; The Project Ari Team, NOVA Entertainment, Sydney
  • The Clever Way Home, Great Southern Bank; Todd Stevens & Kim Norman, Southern Cross Austereo
  • Up Close Conversations with Modern Veterans. The Australian War Memorial; Todd Stevens & Kim Norman, Southern Cross Austereo

BEST ORIGINAL PODCAST – UNBRANDED

  • I Was a Teenage Prize-Pig; Jon Vertigan & Sophie Jackson, ACE Radio Broadcasters
  • Hennessy’s Hotline; Nova Podcasts, NOVA Entertainment
  • Brenda, Call Me!; Nova Podcasts, NOVA Entertainment
  • The Space; Nova Podcasts, NOVA Entertainment
  • Hamish & Andy; Hamish Blake, Andy Lee, Jack Post, Jeremy Carne, Chris Marsh, Darcy
  • Thomson, Sarah Grynberg & Michael Liberale, Southern Cross Austereo

BEST SPORTS EVENT COVERAGE

  • Triple M Newcastle NRL – Knights v Titans; Jim Callinan, Michael Hagan, Marc Glanville,
  • Jeremy Ryan & Mark Sales, Triple M 102.9, Newcastle NSW, Southern Cross Austereo NM
  • Rohan’s Goal – Round 14 – Geelong vs. Western Bulldogs; The K rock Football Commentary
  • Team, K Rock 95.5, Geelong VIC, Grant Broadcasters NM
  • Raiders On Mix – Raiders v Titans Comeback Match; Chris Coleman, Phil Small, Nick
  • Risteski & Adam Jansen, Mix 106.3, Canberra ACT, ARN/ Southern Cross Austereo NM
  • Local AFL Grand Final Call & Cometti’s Final Call; The 92.9 Triple M Perth Team, 92.9 Triple M, Perth WA, ACE Radio Broadcasters M
  • 2021 NRL Grand Final; The Continuous Call Team, 2GB/4BC, Sydney NSW, Nine Radio M
  • Triple M Rocks the Ashes; Triple M Cricket, Triple M, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M
  • Buddy’s 1000th Goal; Triple M Footy, Triple M, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M

BEST DOCUMENTARY

  • Queen Elizabeth Visit; Damian Hancock, 2QN, Deniliquin NSW, ACE Radio Broadcasters NM
  • Mayoral Tribute; Andrew Johnston, 2QN, Deniliquin NSW, ACE Radio Broadcasters NM
  • Triple M Townsville 90th Anniversary; Steve Price & Allison Rassmussen, Triple M, Townsville QLD, Southern Cross Austereo NM
  • The Shane Warne Tribute Special; Charlie White, Dan Ginnane, Richard Freedman, Candice Warner & Rebekah Wagstaff, 104.9 Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M
  • RIP – A Shane Warne Tribute – SEN Remembers Shane Warne; Sam Thompson & Julian Bayard, 1116 SEN, Melbourne VIC, Sports Entertainment Network M

BEST MUSIC SPECIAL

  • Charlie Watts – Heartbeat of the Stones; Chris Mills, 2MG, Mudgee NSW, Super Radio Network C
  • 32 Years of Taylor Swift; Jess Scully, RealFM, Mudgee NSW, Super Radio Network C
  • Carols in the Car; Angela Frino & Damien Hancock, 2QN/Edge FM, Deniliquin NSW, ACE Radio Broadcasters C
  • Narara Music Festival Special; Mike Duncan, David Horspool & James Speed, 107.7 Triple M, Central Coast NSW, Southern Cross Austereo P
  • 30th Anniversary of Nevermind; Drew Chapman & Karina Bennett, Power 100, Townsville QLD, ARN P
  • 40 Years in 40 Hours; Drew Chapman, River 94.9, Ipswich QLD, ARN P
  • Kylie Minogue’s Old School Disco; Simon Diaz, Alex Martin, Kate Mason, Kylie Minogue & Lauren Saylor, SmoothFM, Melbourne VIC, NOVA Entertainment M
  • Kate, Tim & Joel with Ed Sheeran; Kate Ritchie, Tim Blackwell, Joel Creasey, Jessica Bath, Gemma Prendergast, Erin McIver, Madeline Muir & Daniel Bezzina, Nova Network, Syndey NSW, NOVA Entertainment M
  • MMM’s School of Rock with Jimmy Barnes; Andrew Very & Brendan Annakin, Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M
  • Triple M’s Great Australian Songbook; MMM Music & Content, Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M
  • Foo Fighters Takeover Triple M; Dave Williams, Dave Collins & Shaun Gough, Triple M, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M

BEST MULTIMEDIA EXECUTION – STATION

  • Maz & Lakey’s NSW Roadtrip; Jordan Bocock, Maz Compton, Danny Lakey, Luke Shepley,
  • Nic Kelly & Ashanna Roberts, Hit Network, Central Coast NSW, Southern Cross Austereo NM
  • Hit 100.9 The Off Season with Jimmy & Nath; Jimmy Smith & Nath Roye, Hit 100.9, Hobart TAS, Southern Cross Austereo NM
  • 90.9 Sea FM’s The Proposal; 90.9 Sea FM Promotions & Content Team, 90.9 SeaFM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo NM
  • Trent McCurdy; Trent McCurdy, Forever Classic 531, 3GG, Warragul VIC, Capital Radio Network NM
  • Nova’s Red Room Livestream with Ed Sheeran; NOVA Entertainment Team, Nova Network, Melbourne VIC, NOVA Entertainment M
  • Michael Parente; Michael Parente, Brisbane QLD, Southern Cross Austereo M
  • Kyle & Jackie O’s Gender Reveal; Kyle & Jackie O, The Kyle & Jackie O Breakfast Show,
  • KIIS 1065 Content, KIIS 1065 Brand & Promotions, & KIIS 1065 Digital, KIIS 106.5 Syndey NSW, ARN M
  • Kyle & Jackie O’s Get Vaxxed Baby!; Kyle & Jackie O, The Kyle & Jackie O Breakfast Show,
  • KIIS 1065 Content, KIIS 1065 Brand & Promotions, & KIIS 1065 Digital, KIIS 106.5, Sydney NSW, ARN M
  • $1,000,000 Alphabucks; The HIT Network, Hit Network, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M
  • Triple M’s Summer Of Cricket 21/22; Ewan Giles, Ethan Meldrum, Rudi Edsall, Tom Beers & Matthew Bellotti, Triple M Cricket, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M

BEST MULTIMEDIA EXECUTION – SALES

  • Kate, Tim & Joel’s Trip to New Zealand; Kate Ritchie, Tim Blackwell, Joel Creasey, Erin McIver, Jessica Bath, Gemma Prendergast, Madeline Muir, Daniel Bezzina, Robert Zamora, Matt Atkins, Rhys Mugdan, Josh Horne, Madeleine Weber & Lauren Bannister, Nova Network, Sydney NSW, NOVA Entertainment
  • Menulog – Red Room; NOVA Entertainment, Nova 96.9 Sydney NSW, NOVA Entertainment
  • McCain – Pub Trivia; NOVA Entertainment Melbourne Create & Sales, Nova 100, Melbourne VIC, NOVA Entertainment
  • AMEX – Shop Small 2021; Josh Wilkinson, The Studio at SCA – Sydney, Jeanna Manifold, McKeely Elliott & Amy Drew, 2Day FM & Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo
  • Big Cheers for Little Ears; The Studio & SCA Melbourne, Hit Network, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo

BEST MARKETING CAMPAIGN

  • Nova Network – Turn Up the Feel Good; NOVA Entertainment Group Marketing, NOVA Entertainment
  • WSFM Live Action Radio; ARN Marketing Team & WSFM Content Team, ARN
  • Open Your Ears with LiSTNR; SCA Marketing team, Southern Cross Austereo
  • 2DayFM – A Better Today; SCA Marketing Team, Southern Cross Austereo
  • The Marty Sheargold Marketing Campaign; Triple M Marketing, Southern Cross Austereo

BEST STATION PROMOTION

  • Fast and the Fueless Tour; Michael Ross & Mitchell Tinley, Triple M Remote, Regional WA, Southern Cross Austereo C
  • Moffee’s Phonebooth Bucks; Michael Moffett, 106.3 Triple M, Coffs Harbour NSW, Southern Cross Austereo C
  • Great Australian Travel Dream; Adam Roche & Kaycee Bould, 3WM & Mixx FM, Horsham VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Wagga Wagga Mardi Gras 2022; Hannah Guy, Dane McGuirk & Duncan Potts, Hit 93.1, Wagga Wagga NSW, Southern Cross Austereo P
  • Hit’s Jimmy & Nath – King Of The Sandcastles; Jimmy Smith & Nath Roye, Hit 100.9, Hobart TAS, Southern Cross Austereo P
  • Newcastle’s Biggest Whirlpool; Taylah Smith & Claudia Mason, Hit 106.9, Newcastle NSW, Southern Cross Austereo P
  • i98FM’s $75K Temptation; Tia Davis, Brittany Gray, Rob Sharples, Andy Huxton, Kirstin Wallace, James Lane, Annaliese Avramoska & Asa Schuster, i98FM, Wollongong NSW, WIN Network P
  • Ben & Liam’s Trapped; Ben Harvey, Liam Stapleton, Ben Latimer, Jordan Marshall, Macey Gibbs, Nick Marwe, Belle Jackson, Cam Doyle, Josh McCabe, Lachlan Wiltshire, Adam Pope & Brodie Green, Nova 91.9, Adelaide SA, NOVA Entertainment M
  • Nova’s (Not) The Royal Show; Ben Latimer, Jordan Marshall, Ben Harvey, Liam Stapleton, Macey Gibbs, Nick Marwe, Belle Jackson, Cam Doyle, Josh McCabe, Adam Pope & Zach Taylor, Nova 91.9, Adelaide SA, NOVA Entertainment M
  • Postcode Payday House Party; David McClung, Jessica Sippe, Natalie McNeill, Natalie Locke, Shaun McManus, Amy Carter, Claire Kelly, Zach Taylor & Marcelly Van Senten, Nova 93.7, Perth WA, NOVA Entertainment M
  • Kyle and Jackie O’s Set You Up For Life; Kyle & Jackie O, The Kyle & Jackie O Breakfast Show, KIIS 1065 Content, KIIS 1065 Brand & Promotions, KIIS 1065 Digital & ARN Commercial Team, KIIS 106.5, Sydney NSW ARN M

BEST SALES PROMOTION

  • Eumundi Brewery – Brewed by Eu; Ebony Parke, 92.7 Mix FM, Maroochydore QLD, Sunshine Coast Broadcasters NM
  • Cash, Stars & Cars; 92.5 Triple M Promotions & Content Team, 92.5 Triple M, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo NM
  • Hit 104.7 Summer Shakedown; Zak Davies, Matt Grieves, Prea Cunningham, Juliette Iuculano, Ned Breward, Josh Torney, Michael Farrer, Gemma Maddox & Rod Cuddihy, Hit 104.7, Canberra ACT, ARN/ Southern Cross Austereo NM
  • Stav, Abby & Matt Underwater Show; Nick Bartley, Stav Davidson, Abby Coleman, Matty Acton & Jack Ball, B105, Brisbane QLD, Southern Cross Austereo M
  • The Australian Open Junior Reporter; The Studio & SCA Melbourne, Hit Network, Melbourne VIC, SCA M
  • Casio Karaoke; Ed Kirkwood, LJ Gorse & Kerry Gregory, KIIS Network, Melbourne VIC, ARN M
  • KIIS1065’s Lachy Live for Foxtel – Succession; Jason West & Lucy Smith, KIIS 106.5, Sydney NSW, ARN M

BEST SHOW PRODUCER – ENTERTAINMENT/MUSIC

  • Grace Garde; Hit 100.9, Hobart TAS, SCA NM
  • Toni Kipa; 90.9 SeaFM, Gold Coast QLD, SCA NM
  • Billy Bradley; Mix 106.3, Canberra ACT, ARN/SCA NM
  • Zach La Cava; Nova Network, Sydney NSW, NOVA Entertainment M
  • Millie Michael; WSFM, Sydney NSW, ARN M
  • Shaun Sandilands; 4KQ, Brisbane QLD, ARN M
  • Tom Martin; Gold 104.3, Melbourne VIC, ARN M

BEST SHOW PRODUCER – TALK/CURRENT AFFAIRS

  • Zac Logan; Rural QLD Today, Kingaroy QLD, Resonate Broadcasting NM
  • Rhea Gillie; LAFM, Launceston TAS, ARN NM
  • James Willis; 2GB, Sydney NSW, Nine Radio M
  • Harnsle Joo; 2GB, Sydney NSW, Nine Radio M
  • Jessica Issa; Triple M, Sydney NSW, SCA M

BEST PROGRAM DIRECTOR

  • Blake Escott; 3NE/Edge FM, Wangaraatta VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Angela Frino; 2QN/Edge FM, Deniliquin NSW, ACE Radio Broadcasters C
  • Matt Lipiarski; Mixx FM/3CS, Colac VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Rod Brice; 92.7 Mix FM, Maroochydore QLD, Sunshine Coast Broadcasters P
  • Phil Bradley; Hit 100.9, Hobart TAS, SCA P
  • Rod Cuddihy; Hit 104.7/Mix 106.3, Canberra ACT, ARN/SCA P
  • David McClung; Nova 93.7, Perth WA, NOVA Entertainment M
  • Daniel Underhill; 96FM, Perth WA, ARN M
  • Mike Byrne; WSFM, Sydney NSW, ARN M
  • Amanda Lee; 101.9 The Fox, Melbourne VIC, SCA, M

BEST MUSIC DIRECTOR

  • Shayne Sinclair; Star 104.5, Central Coast NSW, NOVA Entertainment NM
  • Gemma Maddox; Club Lime Radio, Canberra ACT, ARN/SCA NM
  • Trent Towson; 90.9 SeaFM, Gold Coast QLD, SCA NM
  • Andrew Very; 92.5 Triple M, Gold Coast QLD, SCA NM
  • Scott Baker-Smith; Nova 100, Melbourne VIC, NOVA Entertainment M
  • Brad McNicol; KIIS 106.5, Sydney NSW, ARN M
  • Leanne ‘Stampsy’ Stamps; iHeartRadio, Sydney NSW, ARN M
  • Shannon Fong; iHeartRadio, Sydney NSW, ARN M

BEST PROMOTIONS DIRECTOR

  • Edward Abbott; Hit & Triple M Regional NSW, Gosford NSW, SCA NM
  • Hannah Guy; SCA Wagga Wagga & Griffith, Wagga Wagga NSW, SCA NM
  • Brooke Bennett; 92.7 Mix FM, Maroochydore QLD, Sunshine Coast Broadcasters NM
  • Andy Kay; Nova 100, Richmond VIC, NOVA Entertainment M
  • Nick Bartley; B105, Brisbane QLD, SCA M
  • Annette George; WSFM, Sydney NSW, ARN M

BEST NEWS PRESENTER COUNTRY & PROVINCIAL

  • Scott Leek; SCA Griffith, Griffith NSW, SCA C
  • Emma Clark; 3WM, Horsham VUC, ACE Radio Broadcasters C
  • Rosie O’Brien; Hit & Triple M, Darling Downs QLD, SCA C
  • Jessica Rouse; 105.3 NewFM & 1143 2HD, Sandgate NSW, Super Radio Network P
  • Emmy Mack; Hit & Triple M, Central Coast NSW, SCA P
  • Renee Criddle; i98FM, Wollongong NSW, WIN Network, P
  • Natarsha Belling; LiSTNR, Sydney NSW, SCA P
  • Rebecca Dakin; 102.9 Hot Tomato, Gold Coast QLD, ARN P
  • Rod McLeod; 92.5 Triple M, Gold Coast QLD, SCA P

BEST NEWS PRESENTER – METRO AM

  • Amie Meehan; 2GB, Sydney NSW, Nine Radio
  • Melanie Usher; FIVEaa, Adelaide SA, NOVA Entertainment
  • Emily O’Brien; 2GB, Sydney NSW, Nine Radio

BEST NEWS PRESENTER – METRO FM

  • Jennifer Hansen; SmoothFM 91.5, Melbourne VIC, NOVA Entertainment
  • Steve Blanda; SmoothFM 95.3, Sydney NSW, NOVA Entertainment
  • Heidi Tiltins; SmoothFM 95.3, Sydney NSW, NOVA Entertainment
  • Glenn Daniel; SmoothFM 95.3, Sydney NSW, NOVA Entertainment

BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL – SINGLE

  • Coffs Coast Dental – Tooth Decay; Cameron Horn, Triple M, Gosford NSW, SCA C
  • Axikem; Joel Tasker & James Staff, Riverina’s Hit 99.7, Griffith NSW, SCA C
  • Golden City Motors – Tombstone Mazda; Tamara Heinjus & Nat Marshall, Triple M, Kalgoorlie WA, SCA C
  • The A&A Meeting; Anna Anlezark, Star 104.5, Gosford NSW, NOVA Entertainment P
  • Bush & Beach Mowing – Ol’ McBarnyard; Selina Hynes & Matt Cancian, 92.7 Mix FM, Maroochydore QLD, Sunshine Coast Broadcasters P
  • Live Bushfire Ready; Glen Styles & Marc Dwyer, Hit Network, Sydney NSW, SCA P
  • Height 4 Hire; Tony Byrne & Andrew Fritsch, Triple M, Brisbane QLD, SCA M
  • Bushranger Power Equipment; Tony Byrne, Carly Nicolaides & Andrew Fritsch, Triple M, Brisbane QLD, SCA M
  • Adelaide Exposed Concrete; Darren Russell & Mark Murphy, FIVEaa, Adelaide SA, NOVA Entertainment M
  • T2 Tea- Tea’s the Season; Paul Corbett & Chris Gates, Hit Network, Melbourne VIC, SCA M

BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL – CAMPAIGN

  • Coffs Coast Dental & Facial; Cameron Horn, Triple M, Coffs Harbour NSW, SCA NM
  • Suncoast Health & Fitness – Voice In Your Head; Selina Hynes & Matt Cancian, 91.9 SeaFM,
  • Maroochydore QLD, Sunshine Coast Broadcasters NM
  • See You at The Davo; Matt Lygoe, Star 104.5, Gosford NSW, NOVA Entertainment NM
  • Height 4 Hire; Tony Byrne & Andrew Fritsch, Triple M, Brisbane QLD, SCA M
  • Bingle Jingle – Accident Claims Lawyers; Garry Dean, Drew Barrett & Tim Count, Nova 93.7, Perth WA, NOVA Entertainment M
  • Koala Mattress; Rusty Graham & Brett Perry, Nova 96.9, Sydney NSW, NOVA Entertainment M

Visit https://commercialradio.com.au

Related Articles

Stay Connected

1,470FansLike
1,523FollowersFollow
120SubscribersSubscribe

Latest Articles